”სასწავლო ცენტრი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მოზარდებისათვის” – დააფინანსა ფონდმა ”გლობალური ფონდი ბავშვებისათვის” (აშშ) – პროექტის ფარგლებში, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მოზარდებს კვირაში ორჯერ უტარდებოდათ უცხო ენისა და კომპიუტერზე მუშაობის გაკვეთილები, ბენეფიციარებთან მუშაობდა ფსიქოლოგი. გაცემული იქნა მატერიალური დახმარება ბენეფიციართა სამედიცინო მომსახურებისა და მედიკამენტების შესაძნად.
”ინკლუზიური განათლება – ახალი შესაძლებლობები, ახალი მიდგომები” – დააფინანსა ფონდმა ”ევრაზია” – პროექტის ფარგლებში, ქ. თბილისისა და ბათუმის საჯარო სკოლების პედაგოგებისათვის ჩატარდა ტრენინგები ინკლუზიური განათლების საკითხებზე; ორგანიზებული იქნა შეხვედრა-სემინარი მასმედიის წარმომადგენლებისათვის, დაიბეჭდა და გავრცელდა საინფორმაციო ბუკლეტი ”ტერმინები, იარლიყები, სტერეოტიპები”. გადაღებული იქნა და პროექტის მიმდინარეობის პერიოდში სატელევიზიო ეთერით გადაიცემოდა სოციალური ვიდეო-კლიპი ”ჩვენ ერთად ვართ, ჩვენ ერთად ვსწავლობთ”.
”პაციენტიდან მოქალაქემდე” – დააფინანსა გაეროს ეკონომიკურ და სოციალურ საკითხთა დეპარტამენტმა – პროექტის ფარგლებში, ჩატარდა ტრენინგები ქ. თბილისსა და ქ. ბათუმში მოქმედი, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისათვის; დაიბეჭდა და გავრცელდა ბროშურა ”პაციენტიდან მოქალაქემდე”, პლაკატი ”ინვალიდობა არის გარემოში და არა ადამიანში” . ქართულ ენაზე ითაგრმნა, გამოიცა და გავრცელდა გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალური ასამბლეის მიერ, 2006 წლის 13 დეკემბერს მიღებული, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დეკლარაცია, /იხ. პუბლიკაციები/
”განათლება საზღვრებს გარეშე” – დააფინანსა ფონდმა ”ღია საზოგადოება საქართველო”. პროექტის ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან პარტნიორობით, ჩატარდა საერთაშორისო სემინარი ინკლუზიური განათლების საკითხებზე. სემინარში მონაწილეობა მიიღეს წარმომადგენლებმა ბანგლადეშიდან, იორდანიიდან, უგანდიდან.
”ვისწავლოთ ერთად” – დააფინანსა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ. პროექტის ფარგლებში ჩატარდა ტრენინგები ინკლუზიური განათლების საკითხებზე, ქ. თელავის, ზუგდიდის და ბათუმის საჯარო სკოლების პედაგოგებისათვის.
”ინკლუზიური განათლებისადმი კეთილგანწყობილი გარემოს შემქნა” – დააფინანსა ფონდმა ”ღია საზოგადოება საქართველო” – პროექტის ფარგლებში, ქ. თბილისის ინკლუზიური განათლების დანერგვის ათ პილოტურ სკოლაში ჩართული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მოსწავლეთა მონაწილეობით, ჩატარდა ინკლუზიური განათლების პოპულარიზაციაზე მიმართული პიარ-კამპანია: ორგანიზებული იქნა აქცია ”გავიცნოთ ერთმანეთი”; თემატური სურათებით მოიხატა ქ. თბილისის მე-60 საჯარო სკოლის კედელი.
”სასწავლო- შემეცნებითი ცენტრი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მოზარდებისათვის” – დააფინანსა ფონდმა ”გლობალური ფონდი ბავშვებისათვის” (აშშ) – პროექტის ფარგლებში, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე მოზარდებს კვირაში ორჯერ უტარდებოდათ უცხო ენისა და კომპიუტერზე მუშაობის გაკვეთილები; ბენეფიციარებთან მუშაობდა ფსიქოლოგი. ორგანიზებული იქნა გასვლითი ღონისძიებები. პროექტის ბენეფიციარების მიერ დაფუძნდა და ოფიციალურად დარეგისტრირდა ახალგაზრდული ორგანიზაცია ”მომავლის გზა”.
”დღეს ბავშვები, ხვალ მომავალი” – დაფინანსებულია ფონდ ”ღია საზოგადოება საქართველო”-ს მიერ. პროექტის მიზანია ინკლუზიური განათლების პოპულარიზაცია აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში: ჩამოყალიბდა რეგიონში ინკლუზიური განათლების საკოორდინაციო ჯგუფი; მომზადდა, დაიბეჭდა და გავრცელდა საინფორმაციო ბროშურა ”ფსიქიკური განვითარების დარღვევების მქონე ბავშვები და მათი განათლება”; ჩატარდა ქ. ბათუმის # 6 სკოლის მასწავლებელთა ტრენინგები; შეფასებული იქნენ სკოლაში ჩართული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვები, მომზადდა მათი ინდივიდუალური სასწავლო გეგმები (ისგ). ამჟამად მიმდინარეობს ისგ-ს განხორციელების მონიტორინგი.
”ყურადღების დეფიციტისა და ჰიპერაქტივობის სინდრომის მქონე ბავშვები და სკოლები” – დაფინანასებულია “ვორლდ ლერნინგი”-ს მიერ. პროექტის მიზანია საზოგადოებას, მშობლებს, პედაგოგებს მიაწოდოს ინფორმაცია ყურადღების დეფიციტისა და ჰიპერაქტივობის სინდრომის შესახებ. ქ.თბილისის ათ სკოლაში ჩატარდა მასწავლებელთა გამოკითხვა მათი ინფორმირებულობის ხარისხის შესასწავლად; მომზადდა და გამოიცა საინფორმაციო ბუკლეტი ”რა უნდა ვიცოდეთ ყურადღების დეფიციტისა და ჰიპერაქტივობის სინდრომის შესახებ” და ბროშურა ”ყურადღების დეფიციტისა და ჰიპერაქტივობის სინდრომის მქონე ბავშვები სკოლა და ოჯახი”. /იხ. პუბლიკაციები/; ჩატარდა ორდღიანი სემინარი საჯარო სკოლების პედაგოგებისა და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე ბავშვების პრობლემატიკაზე მომუშავე სპეციალისტების მონაწილეობით.
”სასწავლო-შემეცნებითი ცენტრი იძულებით გადაადგილებული ბავშვებისა და მოზარდებისათვის” – დააფინანსა ფონდმა ”გლობალური ფონდი ბავშვებისათვის” – პროექტის ფარგლებში, ორგანიზაციამ შეიძინა დამატებითი კომპიუტერული ტექნიკა; იძულებით გადაადგილებული ბავშვების ჯგუფს (20 მონაწილე) კვირაში ორჯერ უტარდებოდათ უცხო ენისა და კომპიუტერზე მუშაობის გაკვეთილები; ბენეფიციარებთან მუშაობდა ფსიქოლოგი. მათ ასევე გაეწევათ დახმარება სამედიცინო მომსახურებისათვის და მედიკამენტების შესაძნად.
”სამყარო გვეკუთვნის ჩვენც” – დააფინანსა ნიდერლანდების სამეფოს საელჩომ საქართველოში. (მატრას პროგრამის ფარგლებში). პროექტის ფარგლებში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ახალგაზრდები დაეუფლნენ ხელნაკეთი სუვენირების დამზადებას;
”ერთად უკეთესი მომავლისათვის” – დააფინანსა შვეიცარიის საელჩომ პროექტის ფარგლებში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ახალგაზრდები დაეუფლნენ ხელნაკეთი სუვენირების დამზადებას, რომელთა რეალიზება მოხდა გამოფენებსა და საქველმოქმედო ღონისძიებებზე.
„ნება მომეცით გაგეცნოთ“ – დაფინანსებულია „ფონდ ღია საზოგადოება საქართველო“-ს მიერ. ქ. თბილისის მე- 10 საჯარო სკოლის მოსაწვლეებმა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ახალგაზრდებმა შეისწავლეს კომპიუტერული პროგრამები Adobe Photoshop Elements; Adobe Premier Elements, რომელთა გამოყენებითაც მომზადდა პოსტერები და მოკლე ვიდეო რგოლები სხვადასხვა სოციალურ თემატიკაზე. ამავე პროექტის ფარგლებში მოხდა წარმოდგენილი ვებ-გვერდის განახლება. ჩატარდა კონკურსი, სადაც გამოვლინდა საუკეთესო პოსტერი, რომელიც დაიბეჭდება და გავრცელდება ქ. თბილისის სკოლებსა და სხვადასხვა სტრუქტურებში. /იხ. ფოტოგალერეა და ვიდეო მასალები/ ვგულისხმობ, რომ ამ აქტივობის ამსახველი სურათების და ვიდეო მასალები განთავსდება ამ ლინკებზე.
„სამყარო ჩვენი თვალით“ – დააფინანსა აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის სამინისტრომ – პროექტის ფარგლებში, 12 ახალგაზრდა (მათ შორის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე და აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებული პირები) შეისწავლიან კომპიუტერულ პროგრამებს Adobe Photoshop Elements; Adobe Premier Elements, რომელთა გამოყენებითაც მოამზადებენ პოსტერებს აფხაზეთის თემატიკაზე. პოსტერები და ასევე ბენეფიციარების მიერ მომზადებული მოკლე თხზულებები წარდგენილი იქნება ფინალურ ღონისძიება – გამოფენაზე, სადაც გამოვლინდება გამარჯვებული ნამუშევრები.

“Educational Center for People with Disabilities” – financed by the “Global Fund for Children” (GFC) – Twice a week, English language and computer study course has been conducted for the group of young people with disabilities. Psychologist conducted group activities with the beneficiaries; financial assistance has been provided to beneficiaries within health care and well-being grant.
“Inclusive Education – New Approaches, New Opportunities” – financed by “Eurasia” Foundation – Training course on inclusive education has been conducted for teachers of public schools in Tbilisi and Batumi; Seminar for journalists has been conducted; The leaflet “Terms, Labels, Stereotypes” has been published and distributed; /see. Publications/. Social video -clip “We all Together, We Learn Together” has been created and shown on TV during the period of project realization.
“From Patient to Citizen” – financed by United Nations Department for Economic and Social Affairs (DESA) – Training courses have been conducted for the NGO-s and DPO-s functioning in Tbilisi and Batumi; Informational booklet “From Patient To Citizen”, the poster “ Disability is in Vision and Environment and not in Person” have been published and distributed; Convention on the Rights of Persons with Disabilities, adopted by the General Assembly of United Nations, on December 13, 2006 has been translated into Georgian language, published and distributed among state structures and NGO-s dealing with disability and related issues. /see. Publications/
“Education without Borders” – financed by the Open Society Georgian Foundation (OSGF) – International workshop on inclusive education has been conducted in partnership with the Ministry of Education and Science of Georgia. Representatives from Bangladesh, Jordan, Uganda have shared their experience with Georgian teachers, representatives of the Ministry of Education and Science, NGO-s.
“Let’s Learn Together” – financed by the Ministry of Education and Science – training course on inclusive education has been conducted for teachers of public schools in Telavi, Zugdidi and Batumi.
“Inclusive, Leaning Friendly Environment” – financed by the Open Society Georgian Foundation (OSGF) – PR campaign on promotion of inclusive education has been conducted with participation of schoolchildren of ten pilot schools: “Let’s Get Acquainted” has been organized; Thematic pictures have been painted on the walls of public school # 60.
“Educational-Cultural Center for People with Disabilities” – financed by the “Global Fund for Children” (GFC) – Twice a week, English languages and computer study course has been conducted for the group of young people with disabilities. Psychologist conducted group activities with the beneficiaries; out-door events have been organized; Independent youth NGO “Way to Future” has been founded and officially registered by the beneficiaries of the project.
“Today’s Children Tomorrow’s Future” – financed by the Open Society Georgian Foundation (OSGF) – The aim of the project was promotion of inclusive education in Adjara Autonomous Republic: Inclusive Education Coordinative Group has been founded; trainings for teachers of public school # 6 in Batumi has been conducted; Informational booklet “Children with Mental Disabilities and their Education”; Children with disabilities, included into school # 6 have been evaluated and Individual Educational Plans (IEP) has been developed. At present moment monitoring of IEP-s is in the process.
“Teachers Challenges Regarding Students with ADHD/ADD” – financed by the “World Learning” The aim of the project was raising of public awareness on general aspects of Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) among teachers, parents and the society: questioning of teachers of ten pilot schools has been conducted; informational booklet “What Should We Know About ADHD” and brochure “Children with ADHD, Schools and the Family” has been published /see. Publications/; Two days seminar on ADHD has been conducted;
“Educational-Cultural Center for Internally Displaced Children and Youth” – financed by the “Global Fund for Children” (GFC) – Organization has improved its technical base; twice a week, lessons of foreign languages and computer study course were conducted for the group of internally displaced children and young people. Psychologist conducted group activities with the beneficiaries; financial assistance was provided to beneficiaries within health care and well-being grant.
“World belongs to us” – financed by the embassy of the Netherlands in Georgia – (Matra project). Project beneficiaries (deaf and hearing impaired) obtained skills of souvenir making. The souvenirs were sold at the charity events and exhibitions.
“Together for Better Future” – financed by the embassy of Switzerland in Georgia – young people with disabilities (schoolchildren from the specialized school of deaf people) obtained skills of souvenir making. The souvenirs were sold at the charity events and exhibitions.
“Let Me Introduce Myself” – financed by the Open Society Georgian Foundation (OSGF). Students from school #10 and young people with disabilities studied Adobe software Premier Photoshop and Premier Elements and created social posters and video spots. Web-page of the organization has been upgraded and materials created within the framework of the project was uploaded on it. The winning poster has been published and distributed in public schools, NGO-s and state structures.
“World in Our Eyes” – financed by the Ministry of Education and Culture of the Autonomous Republic of Abkhazia – after the study course of Adobe software Premier Photoshop, 12 young persons (internally displaced and having different disabilities) will create social posters united with one motto “My Abkhazia”. The beneficiaries will also develop essays and short stories on the same topic. Final presentation will be organized in the form of the exhibition and the winners will be awarded special certificates and symbolic presents.